czwartek, 27 lutego 2014

Genialna metafora

"Gryzonie instynktownie unikają kotów. Gryzonie porażone pasożytem pierwotniakiem toksoplazmozą są przez niego zmuszane do ułatwiania kotom zadania. Cysta toxoplasma gondii w mózgu szczura sprawia, że zapach moczu kota postrzega jako zapach hormonów płciowych szczura płci przeciwnej. Poza tym zmienia połączenia neuronów. Przerywa obwody odpowiedzialne za odczuwanie strachu. Kot jest żywicielem pośrednim toksoplazmozy, która dostaje się do jego organizmu w pożartym gryzoniu. Kot, aby uniknąć zakażenia toksoplazmozą, przed pożarciem upolowanego gryzonia sprawdza, czy nie jest zakażony. Na przemian kilkakrotnie puszcza i łapie. Stąd wzięło się powiedzenie, "bawi się, jak kot z myszką". Zdrowa mysz podczas takiej zabawy wypuszcza na skórę wydzielinę odpowiednich gruczołów. Stąd wzięło się powiedzenie: "poci się, jak mysz". Kot wyczuwa zapach wydzieliny. 
Medycyna długo uważała, że toksoplazmoza jest groźna tylko dla dziecka w rozwoju płodowym, wywołuje wodogłowie, zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego kobiety boją się myszy. Ostatnio odkryto,że toksoplazmoza jest niebezpieczna także dla dorosłych, jest podejrzewana o: wywoływanie schizofrenii, choroby Parkinsona, zespołu Tourette’a, zmuszanie prowadzących pojazdy mechaniczne do ryzykownej jazdy, spowalnia refleks i zwiększa wydzielanie dopaminy odpowiedzialnej za uczucie przyjemności (kierowcy zakażeni pierwotniakiem trzy razy częściej ulegają wypadkom drogowym niż osoby, u których nie wykryto przeciwciał świadczących o obecności pasożyta, liczba ofiar śmiertelnych może być od kilkuset tysięcy do miliona rocznie), zmuszanie kobiet do większej niewierności, a mężczyzn — agresji i zazdrości." 
Grzegorz Rossa, Ciężkie czasy dla agentów, s.32

wtorek, 25 lutego 2014

Urządzenie

"Choć rząd jest urządzeniem bardzo korzystnym, a w pewnych okolicznościach nawet bezwzględnie koniecznym dla ludzkości, nie mniej nie jest on konieczny we wszystkich okolicznościach i nie jest rzeczą niemożliwą, iżby ludzie zachowali współżycie społeczne przez czas pewien, nie uciekając się do takiego urządzenia."

David Hume - Traktat o naturze ludzkiej

niedziela, 23 lutego 2014

Inwestorzy

Wydarzenia na Ukrainie to modelowy przykład jak cybernetyka społeczna przy wsparciu niekoniecznie wielkich pieniędzy, jest w stanie doprowadzić do upadku rządu bez interwencji militarnej. Śmiem nawet twierdzić, że Janukowycz nie był aż tak głupi, aby nakazać strzelać do rodaków. Krew demonstrantów była bowiem niezbędna, aby pozbawić go stanowiska. W sieci pojawiło się kilka interesujących rzeczy. Oto podobno już w 2011 roku znany inwestor i filantrop niejaki Soros, specjalizujący się w bezkrwawych rewolucjach w tej części Europy oferował już swoje usługi. Inna interesującą kwestią jest pojawienie się nagrania w którym ukraińska bezpieka pali swe akta na długo przed ostatecznym rozwiązaniem kwestii prezydentury. Wszystko to wskazuje, że po raz kolejny odegrano przetrawienie telewizyjno - rozrywkowe przed oczami całego świata, a przede wszystkim przed samymi Ukraińcami ofiarowując im nadzieję na zmiany i legitymizując nową władzę. Majdan jednak wydaje się być niewzruszony. Podchodzi z taką samą nieufnością do liderów opozycji jak do niedawna do ekipy prezydenta. Jeśli moja teoria jest słuszna, to za chwilę sam Majdan stanie się dla nowo ukonstytuowanej władzy niewygodny i zmieni się w jarmark i tandetnym żarciem, gorzałą i muzyczką. Jednocześnie bardzo szybko pojawi się mit Majdanu przypominający nasz sukces Okrągłego Stołu.
Kto na tym straci a kto skorzysta? Skorzysta z pewnością "inwestor" bez względu kto nim jest, bo przecież rewolucje "to nie są tanie rzeczy", jak mówi pewien serialowy alkoholik z Wrocławia. Stracą na tym z pewnością sami Ukraińcy, ale jeszcze nie wiadomo w jakiej formie. Im wcześniej pojmą, że bycie podmiotem niezależnym do Rosji i Niemiec jest możliwe tylko w przypadku odtworzenia czegoś na kształt państwa Jagiellonów, tym lepiej dla nich i dla nas. Nie bez kozery przez ostatnie kilka wieków inni inwestorzy władowali kupę pieniędzy w podziały polsko – ukraińskie, aby taki podmiot pojawić się nie mógł. Historia jednak uczy, że niczego nie uczy i że niekiedy ciężko w niej odróżnić mity od faktów. A my zdajemy się być mistrzami w autoogłupianiu. Widziałem wczoraj na Majdanie wystąpienia pana Jacka Sariusza Wolskiego - europosła z PO, który w trakcie swej bełkotliwej wypowiedzi do tłumu przekonywał, że reprezentuje Europejską Partię Ludową, a nie Polskę. Na początku nie wiedział, czy mam mówić po angielsku czy po polsku. "Po polsku" - odpowiedział mu tłum, który liczył widocznie na słowa otuchy od braci Polaków, a nie na wykwity frazesów i pustosłowia jakiegoś kacyka. Niestety, wszystko wskazuje na to, że renesans polityki Jagiellonów będzie nieprędki, albo niemożliwy.

piątek, 14 lutego 2014