niedziela, 20 lutego 2022

Surowo ale sprawiedliwie

W grudniu 1944 gubernator dystryktu warszawskiego generalnego gubernatorstwa Ludwig Fischer sporządza dla gubernatora Hansa Franka raport z przyczyn, okoliczności, przebiegu i klęski Postawia Warszawskiego. Raport zawiera wiele cennych obserwacji i opisu faktów. Wyjątkowo aktualna wydaje się jednak polityczna puenta owego tajnego sprawozdania:

„Ponadto w kwestii uznania pozycji polskiej ludności, należałoby całkowicie zaprzestać wszelkich aktów samowoli, które w ciągu ostatnich pięciu lat, niestety, nierzadko miały miejsce. Polacy odnoszą się z pełnym zrozumieniem do surowych praw czasu wojny, jednak akty samowoli ranią narodową dumę Polaków. Jeśli skończymy z samowolą i będziemy traktować Polaków surowo, ale sprawiedliwie i damy im to odczuć, to wzmocni się pozytywny stosunek do nas i utwierdzi Polaków w przekonaniu, że problemy polskiego narodu mogą być rozwiązywane tylko przez Rzeszę.
Polityce niemieckiej jeszcze raz została dana doskonała okazja, jak to już było na początku wojny przeciw bolszewizmowi. Poczucie przegranej i przede wszystkim świadomość polskiej ludności, że została zdradzona i opuszczona przez sojuszników gra na naszą korzyść. Jeśli będziemy prowadzić dalekowzroczną i mądrą politykę, uda nam się zaprowadzić porządek w obszarze nadwiślańskim pod przewodnictwem Niemiec.
Idea europejska w polskim narodzie zdobyła sobie szerokie poparcie. Ale do tej pory Polacy obawiali się, że w zjednoczonej Europie nie będzie dla nich miejsca. Jeśli da im się nadzieję, że w tej nowej Europie będą oni mogli żyć w zgodzie ze swymi zasadami i tradycjami, to właśnie w Generalnym Gubernatorstwie można będzie znaleźć u zdecydowanej większości narodu polskiego zrozumienie polityki niemieckiej.
Jeśli dokonamy praktycznej oceny Powstania Warszawskiego, okaże się, że powstanie, które przyniosło setkom tysięcy Polaków niesłychane straty, w dalszej perspektywie może mieć dobroczynne skutki dla nadwiślańskiego obszaru.”

Piotr Mierecki, Wasilij Christoforow, Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych, Wydawnictwo IPN, Warszawa 2007 r., s. 1141.

Polaków należy więc traktować surowo ale sprawiedliwie i jeśli będą mieli świadomość tego, że w zjednoczonej Europie będzie miejsce dla nich, ich zasad i tradycji nastanie zrozumienie polityki niemieckiej. Jakież to proste.

Zobacz także: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę to skomentuj