niedziela, 29 maja 2016

O szczęściu i nieistniejących pomnikach

   Ktoś powiedział kiedyś, że warunkiem szczęścia jest dobre zdrowie i słaba pamięć. Niestety zaczynam być w wieku, że to pierwsze może wysiąść w każdej chwili, za to to drugie pozostaje ostre jak brzytwa. Pamiętam o różnych sprawach i faktach, które powinny już dawno zostać z pamięci wymazane, a jedna o dziwo tam tkwią i niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki powracają. Różdżką bywa niekiedy jakiś widok, myśl lub skojarzenie, która otwiera jakąś szufladkę wspomnień.   
   Oto jakiś czas temu dowiedziałem się, że PSL wyszedł z inicjatywą budowy pomnika ofiar przewrotu majowego, która zadziałała na mnie jak owa różdżka odświeżająca stare wspomnienia. Pomnik taki to szczytna inicjatywa, bo zawsze należy czcić braterską przelaną krew ale wiadomo, że PSL nie wpadł na ten pomysł ot tak sobie. Chodziło o pokazanie przez odstawionych od koryta mało trafnej analogii do obecnej sytuacji w kraju i przy okazji przypomnienie o martyrologii ludowców, z którymi obecny PSL ma raczej niewiele wspólnego. Jednak jest w tym jeszcze coś. Panowie z PSL zapomnieli, o pewnej niezręczności. Oto nieco ponad dziesięć lat temu niemal ci sami ludzie sprzedali za niewielką część wartości swoją siedzibę na ulicy Grzybowskiej w Warszawie pewnemu deweloperowi. Burza rozpętała się wtedy okropna, a sama kontrowersyjna transakcja stała się kroplą, która przepełniła czarę i doprowadziła do opuszczenia PSL przez wielu działaczy. Wraz z budynkiem panowie działacze sprzedali bowiem także Pomnik Czynu Chłopskiego znajdujący się przed budynkiem. Deweloper, który go kupił pytał nawet władze partii czy na pewno ma go rozebrać… Rozpętała się wtedy mała burza, szybko znalazła się nowa lokalizacja dla monumentu ale gdy wszystko przycichło pocięty trafił do muzeum gdzieś na prowincji i słuch o nim zaginął.
   Można więc mniemać, że jak przychodzi co do czego to obecny PSL ma raczej daleko i głęboko symbolikę. Za to mają słabą pamięć, bo kwestii stawiania pomników powinni trzymać się jak najdalej. No ale za to pewnie są szczęśliwymi ludźmi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę to skomentuj