poniedziałek, 9 lipca 2012

O kupowaniu i sprzedawaniu

"Kupiec się odzywa: powiadaj nam o kupnie i o sprzedaży.
A on odpowiedział, mówiąc:
Ziemia przynosi wam swój plon, nie zaznasz więc nędzy, jeśli będziesz wiedział jak wypełniać nim dłonie. Wymieniając dary ziemi zaspokoisz wszystkie swoje potrzeby i dostatek zdobędziesz. Lecz jeśli życzliwa sprawiedliwość nie pokieruje wymianą, jeśli w niej nie będzie miłości, tedy sprowadzi ona na jednych chciwość, a na innych głód. Gdy wy, pracownicy winnic, morza i pól, spotkacie na targu garncarza, tkacza, czy korzeni wytwórcę, wezwijcie Ducha ziemi Zarządcę, by stanął wpośród was i błogosławił wagom i miarom waszym, co jedną wartość za drugą szacują.
I nie dopuśćcie by ludzie nie-robotnych rąk brali udział w tych wymiennych sprawach, gdyż ci chcą słowami płacić za wasz trud.
Im powinniście rzec: „Pójdźcie z nami w pole, lub z braćmi naszymi na morze ruszajcie, by zarzucać sieć; "a ziemia i morze będą dla was łaskawe, jako i dla nas są hojne".
A jeśli zbliżą się ku wam pieśniarze, tancerze, czy też grajkowie, dary ich także przyjmijcie do wymiany, bowiem oni również są jako żeńcy, co plony zbierają i kadzidła; a to, co przynoszą, choć z marzeń utkane, przecie duszy waszej za szaty i za pokarm służy.
A zanim opuścicie rynek, baczcie by nikt nie odszedł z pustymi rękami; gdyż Duch, ziemi - Zarządca nie uśnie spokojnie na skrzydłach wiatru, zanim potrzeby najmniejszego z pośród was nie będą zaspokojone."
Khalil Gibran "Prorok"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę to skomentuj