Gdy ktoś powie: "piłka jest okrągła a bramki są dwie", jego twierdzenie jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, gdy ma na myśli konkretną piłkę i konkretne bramki w kontekście konkretnej gry lub gdy nie istnieje na świecie żadna piłka nie okrągła. Oczywiście ocena prawdziwości tego twierdzenia zależy także od tego jakiej definicji użyjemy dla zdefiniowania okrągłości. Okrągłość jest cechą okręgu, a okrąg to :"zbiór wszystkich punktów płaszczyzny euklidesowej oddalonych od ustalonego punktu o określą odległość".
Mówiąc ściśle należałoby więc powiedzieć, że "piłka jest kulista"? Nieokrągłą, a więc i niekulistą piłką jest piłka do rugby. Więc stwierdzenie, że "piłka jest okrągła" nie odnoszące się do konkretnej piłki i traktujące jej okrągłość jako element definicji jest fałszywe.
Prawdziwym twierdzeniem jest więc twierdzenie:”piłka jest kulista lub eliptyczna”. Ale jakby tak powiedział trener Górski ludzie mieliby go za wariata.
Jak kiedyś napisał Stanisław Michalkiewicz cytując stare przysłowie perskie:"Człowiekowi mówiącemu prawdę należy dać konia, aby gdy ją wygłosi, mógł wsiąść na niego i uciec."
Morał:
Prawda jest z reguły mniej atrakcyjna od fikcji. Stąpanie po cienkiej linie prawdy nierozciągniętej nad bezkresnym oceanem fałszu jest więc trudne i niebezpieczne. A najgorsze jest to, że lin jest wiele i nie do końca wiadomo, która jest prawdziwa. Jeden fałszywy krok i jesteśmy już na ścieżce blagi. Ale i tak warto.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jak masz ochotę to skomentuj