poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Wolny rynek

W biurokratycznym socjalizmie każda idea, nawet najbardziej szczytna zmienia się w jej parodię. Wyobraźmy sobie, że do władzy dochodzi ktoś kto w oparciu o administracyjny aparat postanowi wdrożyć gospodarkę wolno rynkową. „Wolny rynek” grzmiałby z mównicy! Nakazałby urzędnikom przygotowanie stosownych pakietów ustaw i rozporządzeń. Po bełkotliwych konsultacjach społecznych, dyskusji w sejmie i przedłożeniu wielu poprawek do i tak bełkotliwej legislacyjnej propozycji, w końcu powstaje upragniony „wolny rynek”. I wtedy się zaczyna. Autorzy idei przecierają oczy ze zdumienia. Idea się rozmnożyła. Nie ma "wolnego rynku" lecz są "wolne rynki". W każdej wiosce i mieścinie powstają w świetle nowych przepisów specjalne palce, na których będzie można dokonywać bez pośpiechu zakupów. Jest rynek – jest, bo rynek to plac. Jest wolny jest. Wystarczy wprowadzić zasadę, że każdy klient przy stosiku będzie obsługiwany nie krócej niż pięć minut. Oczywiście będzie potrzeba więcej sprzedawców, a to przecież nowe miejsca pracy!
Zamiast "free market" jest "slow market place", ale przecież po naszemu o to samo.


Dekalog biurokratyczny 
  1. Biurokracja nie uznaje abstrakcji. Wszystko musi być materiale, mierzalne i policzalne. 
  2. Biurokracja nie uznaje inności. Lubi jak wszystko jest takie samo, powtarzalne i uregulowanie. Jeśli coś nie jest uregulowane bardzo szybko się stanie.
  3. Biurokracja uwielbia organizować świat na swój obraz i podobieństwo. Narzuca swój sposób myślenia i działania wszystkim dookoła.
  4. Biurokracja nie myśli i jest bezwładna. Tylko impuls zewnętrzny wprawia ją w ruch. 
  5. Biurokracja nie znosi odpowiedzialności. Urzędnik to osobnik okładający sobie tyłek kwitami. Głównym jego przedmiotem aktywności i troski jest to, aby nikt w przyszłości się do niego nie przyczepił. 
  6. Biurokracja jest niezmienna. Nawet jak stosuje informatykę to tylko po to aby generować jeszcze więcej danych.
  7. Biurokracja jest bezuczuciowa. Nie ma sentymentów. Bardziej gorliwy biurokrata zawsze wypiera tego mniej gorliwego.
  8. Biurokracja jest kreatywna. To ona tworzy przepisy i zasady na podstawie, których funkcjonuje lub którymi się żywi.
  9. Biurokracja nie uznaje nad nią żadnej kontroli. Zawsze z nadzorców uczyni swych niewolników.
  10. Biurokracja jest bezideowa. Każda nowa idea jest dla niej przykrywką, listkiem figowym usprawiedliwiającym jej istnienie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak masz ochotę to skomentuj