środa, 3 lutego 2010

Czy Polacy muszą zawsze kombinować?

Pewnie to nasza cecha narodowa.
    Ostatnio na froncie walki z II komuną objawił się genialny pomysł ominięcia płacenia ZUSu. Polega on z grubsza na tym, że przedsiębiorca rejestruje firmę w np. w Holandii. Płaci pewnie dziesięciokrotnie mniej niż u nas, a działać może także w Polsce legalnie, bo to przecież wspólny rynek. Płatność jest mniejsza, bo pieniądze wpłacane tam są inwestowane od pokoleń, nie tak jak u nas przejadane przez prominentów i wydawane na wielkie budowy socjalizmu. Już widzę armię ZUSowych  urzędników łamiących sobie zęby nad tym problemem.
    Usłyszałem dziś w radiu, że amerykański kosmonauta polonus ma wywieść w kosmos płytę z muzyką Fryderyka Chopina. Fajny pomysł. Gdybym to ja był kosmonautą zabrałbym ze sobą trochę muzyki innych artystów i puszczał na cały świat i wszechświat. W kosmosie nie trzeba płacić ZAIKSu. Czy to znaczy, że im dalej od Polski to trzeba płacić mniej? Na szczęście jest Jamendo.com i nie trzeba lecieć w kosmos. Gdy na spotkaniu z kilkoma przedsiębiorcami z branży restauracyjnej powiedziałem mi, że nie muszą płacić ZAIKSu, bo mogą z Jamedno pobierać wolną muzykę, poopadały im szczęki.
Zawsze kombinowaliśmy jak oszukać okupanta. W tej konkurencji jesteśmy nie do pobicia. Ostatnio ten proces się nasila i będzie jeszcze dalej postępował. Jeszcze przyjdzie nam śpiewać: „Tera je wojna, kto handluje ten żyje”. Politycy  już namawiają chłopów do produkcji bimbru. Wraca stare?
„Pozostają jeszcze inne alternatywne sposoby na rozwój: kłusownictwo, garncarstwo i zbieranie runa leśnego.” - Pomyślałem. A tu niespodzianka:
Dzielna Unia wspiera i to! Strategia Lizbońska?
I pomyśleć, że jak złapią jakiegoś „doniczkowego plantatora” to jest zadyma. Toć to przecie też zawód i pasja.

1 komentarz:

  1. Tak tymi wszystkimi dopłatami uprzyjemniaja nam zycie na maksa! Jak wszyscy stad wyjada to kto bedzie opłacał byt państwa? ;)

    OdpowiedzUsuń

Jak masz ochotę to skomentuj